SKU D04-069CF
Package QTY 1
Weights & dimensions
Features
Return & refunds
Wholesale enquiry
Details
Features:
  • Raised base lets air flow on all sides, providing extra comfort
  • Lightweight metal frame is strong and durable
  • Comes with a bag for easy storage and transport
  • PVC oxford fabric doesn't attract heat, ensuring their space is breathable
Specification:
  • Colour: Brown
  • Material: Metal, Oxford Fabric
  • Overall Dimensions: 122L x 92W x 23Hcm
  • 3 Mesh Sizes: 21.5W x 61L cm, 31.5W x 61L cm, 21.5W x 61L cm
  • Weight Capacity: 50 kg
  • Item Label: D04-069CF
Package Includes:
  • 1 x Pet Bed
  • 1 x Oxford Bag
  • 1 x Manual
Compare with similar items
SKU
Colour
Material
Product Dimension
Weigtht Capacity
Customer ratings
This item
PawHut Elevated Dog Bed Cooling Mesh Brown XX Large 122x92cm
D04-069CF
Brown
Metal, Oxford Fabric
122L x 92W x 23Hcm
50kg
4.9
Recommend
PawHut Large Elevated Dog Bed Metal Frame Brown
D04-033
Brown
Oxford Fabric, Metal
91.5L x 76.2W x 18Hcm
50kg
4.8
PawHut Dog Sofa Water-Resistant Fabric Medium & Large Green
D04-256V70GN
Green
Pine Wood, Chenille, Sponge
62D x 100W x 32Hcm
25kg
4
PawHut Elevated Dog Bed Rattan with Removable Cushion
D02-185V70CW
Cream
PE Rattan, Steel, Polyester
98L x 69W x 73Hcm
30kg
0
PawHut Raised Dog Bed Waterproof Coffee 92x76cm
D04-059CF
Metal Frame, Oxford Cloth, Mesh, Taffeta Canopy
92L x 76W x 90Hcm